Поранешниот грчки премиер „не е сигурен“ дека САД сакаат да ја прекинат војната во Украина

Неговата изјава доаѓа во време на жесток судир во грчката политика околу одлуката на владејачката партија Нова демократија (ЕПП) да испрати повеќе оружје во Украина без да го информира парламентот. Грците веста ја дознаа од германскиот канцелар Олаф Шолц откако тој објави договор за размена на оружје со Атина.

Опозицијата реагираше откако германскиот канцелар Олаф Шолц објави договор за размена на оружје со Атина за испорака на оружје за Украина по самитот на ЕУ.
„Грција ќе ѝ испорача на Украина, а ние ќе им испорачаме германски оклопни транспортери“, рече Шолц на прес-конференција.
Караманлис со критика како се води надворешната политика и се кријат работи од грчката јавност.

Вашингтон игра одлучувачка улога во решавањето на кризата во Украина, но неговата мотивација да стави крај на војната не е јасна, изјави конзервативниот поранешен премиер Костас Караманлис.

Неговата изјава доаѓа во време на жесток судир во грчката политика околу одлуката на владејачката партија Нова демократија (ЕПП) да испрати повеќе оружје во Украина без да го информира парламентот. Грците веста ја дознаа од германскиот канцелар Олаф Шолц откако тој објави договор за размена на оружје со Атина.

Во меѓувреме, Берлин призна дека договорот бил постигнат меѓу двајцата мажи на маргините на самитот на ЕУ.

Караманлис, грчкиот премиер помеѓу 2004 и 2009 година, сè уште е влијателна фигура во грчката конзервативна партија. За време на неговото владеење, тој се залагаше за „урамнотежена“ надворешна политика меѓу Вашингтон и Москва, нешто што ги незадоволуваше Американците.

„САД навистина дадоа одлучувачки придонес, и во справувањето со кризата и во поддршката на Украина. Сепак, не е јасно дали тие имаат подеднакво силни мотиви за завршување на војната, бидејќи, всушност, тие не ги трпат болните последици, барем во ист степен [со Европа]“, рече Караманлис.

Караманлис инсистираше на тоа дека крајот на војната е итен, бидејќи сите вклучени – првенствено Украина – само ќе загубат.

„И сторителот [Русија], кој без разлика на контроверзниот воен исход, брои загуби и огромна штета на нејзиниот престиж“, рече тој.

Грчката надворешна политика е„во темнина“

Сите опозициски партии го обвинуваат актуелниот грчки премиер Кирјакос Мицотакис дека тајно спроведува надворешна политика без да ги информира другите политички партии и ја ангажира земјата во непознати води кога станува збор за надворешни работи.

Главниот напис на веб-страницата News247 во четвртокот ја критикува владата велејќи дека „грчката надворешна политика е во темнина“.

Опозицијата реагираше откако германскиот канцелар Олаф Шолц објави договор за размена на оружје со Атина за испорака на оружје за Украина по самитот на ЕУ.

„Грција ќе ѝ испорача на Украина, а ние ќе им испорачаме германски оклопни транспортери“, рече Шолц на прес-конференција.

Најавата на Шолц, исто така, ги изненади Грците, бидејќи премиерот Киријакос Мицотакис не зборуваше за ова прашање на прес-конференција по Советот на ЕУ.

Покрај тоа, на 13 април, грчкиот министер за одбрана Никос Панајотопулос рече дека нема да биде испратено повеќе оружје во Киев.

Опозицијата повика да се свика вонредна Комисија за национална одбрана и надворешни работи за да се открие што се случува.

Сепак, не е јасно зошто Шолц го објави договорот, а Мицотакис претпочиташе да не го стори тоа.

Запрашан зошто Грците дознале од Шолц за договорот, портпаролот на грчката влада, Јоанис Оиконому, изјави за ТВ Скаи дека германскиот лидер ја дал изјавата „среде тековната дискусија меѓу двете страни“.

„Шолц го извести напредокот на контактите меѓу двете страни“, рече тој.

Сепак, германската страна има поинаков став, тврдејќи дека договорот е веќе финализиран на средбата меѓу Шолц и Мицотакис.

Запрашан од EURACTIV Германија, портпаролот на германската влада Волфанг Бухнер рече: „германската канцеларка и грчкиот премиер вчера разговараа за маргините на Европскиот совет и исто така се договорија за оваа размена на прстени“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.