Поранешниот пратеник Љубомир Јосифовски приведен на распит

Loading...

Синоќа поранешниот пратеник од редовите на НСДП, Љубомир Јосифовски бил приведен на распит во полициската станица Беко во Скопје. Се сомничи за неовластено влегување во комјутерскиот систем на Централниот регистар.
– Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика во Биро за јавна безбедност при МВР на РМ, на 02.09.2019, по претходно доставена пријава од страна на Централниот регистар на Македонија и консултација со надлежен јавен обвинител од ОЈО Скопје, го лиши од слобода лицето Љ. Ј. (46) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем”, предвидено и казниво по чл.251 од КЗ на РМ, информираат денес од МВР.

loading...