ПОРАНЕШНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА АЛБАНИЈА ДОБИ БОКС ВО ГЛАВА: Веднаш потоа напаѓачот беше претепан (ВИДЕО)

Поранешниот албански премиер и лидер на опозициската Демократска партија, Саљи Бериша, беше нападнат на антивладиниот протест што го организираше во Тирана за време на Самитот ЕУ-Западен Балкан.

Јуронујз Албанија објави видео на кое се гледа како напаѓачот го пробил безбедносниот кордон во Бериша и го удира со тупаница во главата.

ПОРАНЕШНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА АЛБАНИЈА ДОБИ ТУПАНИЦА ВО ГЛАВА: Веднаш потоа напаѓачот беше претепан (ВИДЕО)

Albanian Daily News објави дека напаѓачот е приведен во Бериша.

Бериша претходно најави дека опозицијата ќе ги полни улиците и плоштадите во Тирана за да ги „одбрани европските вредности“, кои, како што тврди, ги загрозува албанскиот премиер Еди Рама.

Во моментот на нападот на Бериша покрај него се движел Иљир Мета, исто така поранешен претседател на Албанија. Мета одржа говор на денешниот протест.

По инцидентот Бериша изјави дека „ништо нема да го спречи да протестира против албанскиот премиер Еди Рама“. Бериша го најави протестот бидејќи сака, како што рече, да покаже дека Рама победил на изборите со крадење гласови.

Бериша бил нападнат на булеварот „Маченици на нацијата“, јавува дописникот на Косово онлајн. Напаѓачот го удрил со тупаница во главата, а потоа пристигнало обезбедувањето на Бериша и го претепало.

Според информациите во медиумите, напаѓачот е Герт Шеху, 31-годишник кој влегол во редовите на демонстрантите и го удрил Сали Бериша. Тој го удрил Бериша, по што тој паднал.

Полицијата го спроведе во болница откако беше претепан од телохранителите и поддржувачите на Бериша.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.