Последниот „танц“ на Кристијано Роналдо?

Португалија ќе патува во Германија со надеж дека повторно ќе го освои Европското првенство. Поминаа нешто помалку од осум години откако Португалија го освои својот прв голем трофеј, победувајќи ја Франција по продолженијата во финалето на Евро 2016. Нивната одбрана на титулата заврши во осминафиналето во 2021 година, кога беа поразени од Белгија.

Разочарувањето продолжи и на Светското првенство во Катар во 2022 година, кога Португалија беше исфрлена во четврт-финалето од Мароко. Тоа го означи крајот на ерата на Фернандо Сантос, а на негово место дојде Роберто Мартинез.
Мартинез имаше перфектен старт како селектор на Португалија, а на тимот му се дадени 11,1% шанси да оди до крај. Но, со сегашната серија, турнирот во Португалија можеби ќе заврши во полуфиналето.

Португалија беше единствената репрезентација која ги заврши квалификациите со совршен рекорд, победи на сите десет натпревари, постигна 36 гола и прими само два. Сега под водство на поранешниот селектор на Белгија, Португалија се надева на бајковито збогување со Кристијано Роналдо, кој ќе игра на својот 11-ти – и сигурно последен – голем меѓународен турнир.
Кристијано Роналдо беше втор стрелец во квалификациите за ЕП 2024, а пред него имаше само Ромелу Лукаку (14) со 10 гола. Три од тие гола ги постигна од пенал, а Роналдо ќе има можност да го зголеми учинокот.

Роналдо е малку надвор од центарот на вниманието откако се пресели во Саудиска Арабија, но се уште постигнува голови. На 39 години, Роналдо постигна 30 гола на 33 натпревари за Ал Наср, вклучувајќи 23 во 22 првенствени натпревари. За Португалија, Роналдо постигна гол во шест од неговите девет натпревари во квалификациите за Евро 2024 и е најдобар стрелец во историјата на машкиот репрезентативен фудбал со 128 гола.
Дваесет и два од тие голови беа постигнати на големи турнири, со голови на сите 10 негови Светски првенства/Европски првенства.
Португалија се големи фаворити во групата Ф, но Грузија, Турција и Чешка сигурно нема да бидат на одмет.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.