ПОСЛЕ ГЕРМАНИЈА, ПОЛСКА БАРА И ОД РУСИЈА ИСПЛАТА НА ВОЕНИ РЕПАРАЦИИ! Москва: Ова е во доменот на политичката фантазија

Олег Тјапкин, директор на Третиот европски оддел на руското Министерство за надворешни работи, ги коментираше барањата на Полска до Русија да плати репарации за загубите за време на Втората светска војна, истакнувајќи дека овие тврдења лежат во доменот на политичката фантазија.

ПОСЛЕ ГЕРМАНИЈА, ПОЛСКА БАРА И ОД РУСИЈА ИСПЛАТА НА ВОЕНИ РЕПАРАЦИИ! Москва: Ова е во доменот на политичката фантазија

Претходно, Полска побара од Германија 6,2 трилиони злоти (околу 1,3 трилиони долари) како отштета за штетата предизвикана на земјата за време на Втората светска војна.

Полските политичари, исто така, постојано се обидуваа да добијат репарации од Русија. Неодамна, претседателот на државата Анджеј Дуда ја поддржа идејата да се побараат пари од Русија, потсетува РИА Новости.

Полските власти, решавајќи ги внатрешните политички проблеми, често се свртуваат кон „историскиот ревизионизам“, нагласи Олег Тјапкин.

Претходно, официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјавите на Германија и Полска за исплата на репарации на Украина од страна на Русија ги нарече непристојни. Таа потсети дека Советскиот Сојуз вложил многу пари и труд во обновата на европските земји, вклучувајќи ги Полска и Германија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.