После празничните трпези, оваа чорба е вистински детокс: Се подготвува едноставно, а има одличен вкус!

Најважните минерали за зајакнување на имунитетот се цинк и селен, а ние ви носиме рецепт за супа што го зајакнува имунитетот:
Состојки:
– 1/2 чаша кокосово масло
– 6 чешниња лук
– 1 лажица исецкан ѓумбир
– 1 исецкан кромид
– 1/2 шолји исецкани бадеми
– 2 лажици куркума во прав
– 2 лажици кари во прав
– 2 црвени пиперки
– 1 кг. сладок компир
– 2 ловорови листови
– 6 чаши супа од зеленчук
– сол и црн бибер


Подготовка:
Во тенџере истурете го кокосовото масло, лукот, ѓумбирот, кромидот, бадемите, куркумата и карито. Сето тоа добро измешајте го, па варете на тивок оган додека состојките не омекнат (околу 5 минути).
Додадете ја пиперката, слаткиот компир, ловоровите листови, а потоа истурете ја супата од зеленчук за да покриете сè. Оставете да се вари, намалете ја температурата и поклопете. Варете на тивок оган околу 30 минути додека не омекне слаткиот компир. Извадете го ловоровиот лист од чорбата, а остатокот измешајте го во блендер додека не добиете убава кремаста смеса. Вратете го ловоровиот лист назад и варете уште 15 минути. Зачинете по вкус со сол и бибер.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.