Послушајте ги овие 6 златни совети на доктор Фанг и сигурно ќе ослабите!

Loading...

Доктор Џејсон Фанг проучувал луѓе со вишок килограми повеќе од десет години и токму за таа категорија лица развил оптимална исхрана и сон – ако се придржувате до препораките на докторот, може да станете повити и да си го подобрите здравјето
Луѓето може да се здебелат од различни причини – неурамнотежена исхрана, недостиг на физичка активност, разни болести, генетика. Врз основа на тоа постојат јасни причини зошто диетите не функционираат или даваат само привремени резултати. Мора да се соочите со прекумерната тежина. Дури тогаш ќе можете да постигнете одлични резултати без несакани ефекти.
Правила за здраво слабеење
ПРАВИЛО БРОЈ еден – нормализација на сонот со пауза помеѓу оброците најмалку 12 часа
Ако после диета и физичка активност не сте можеле да се ослободите од вишокот килограми, тогаш причината за проблемот е хормонска. Хормоните го контролираат чувството на глад или ситост, губењето сила или напливот на енергија. Главната улога во овој случај му припаѓа на инсулинот – тој го транспортира шеќерот од храната во црниот дроб и го претвора во резерви на масти.
За време на спиењето, луѓето не јадат, нивото на инсулин е ниско, а мастите не се акумулираат. Ако направите пауза помеѓу првиот и последниот оброк во траење од 12 часа, ќе можете да го намалите нивото на инсулин и да му обезбедите правилен одмор на телото.


ПРАВИЛО БРОЈ два – без грицки
Многу е важно да го намалите производството на инсулин додека сте будни ако сакате да ослабите. За да го направите тоа, доволно е да го исклучите грицкањето помеѓу оброците. Колку повеќе храна изедете, толку почести ќе бидат скоковите на инсулинот. Јадете редовни оброци три пати дневно. Не принудувајте го телото непрестајно да вари храна.
ПРАВИЛО БРОЈ три– комплетен појадок или никаков појадок
Важно е да јадете веднаш наутро. Пред сè, исфрлете го шеќерот и јадете нискокалорична храна. Ако не чувствувате глад, немојте да појадувате. Најдобриот појадок е природен јогурт, солена каша и салата.


ПРАВИЛО БРОЈ четири– потребни се денови за пост
Ако имате до 10 килограми вишок, неопходно е еден ден во неделата да гладувате. Пијте вода или чај, но тој ден не јадете храна. Постењето или гладувањето можете да го започнете вака:
Паузата помеѓу првиот и последниот оброк треба да биде 16 часа
придржувајте се до овој распоред неколку пати неделно
продолжете ја паузата на 18 часа.
Во овој случај, позитивниот ефект е загарантиран.
ПРАВИЛО БРОЈ пет – спијте повеќе од 8 часа
Стресот го зголемува нивото на инсулин. Невозможно е да не се биде нервозен. За да го редуцирате нивото на стрес, треба да трчате, но и да спиете подолго од 8 часа. Со нормализацијата на сонот, можете да изгубите до 5 кг за еден месец.
ПРАВИЛО БРОЈ шест – исфрлете ги газираните пијалаци
На телото едноставно не му треба никаков газиран пијалак, дури ни диетален.

loading...