Постојано нешто ви се грицка – од досада или од глад?

Loading...

Овие 4 закуски не се само здрави, туку ни помагаат и да одржиме витка линија.
Сушени смокви
Тие се првиот извор на баласт супстанции. Го снабдува телото со потребната енергија, па идеално е да се јадат пред да тренинг. Покрај тоа, тие содржат големо количество калиум – важен минерал за забрзување на регенерацијата на организмот.
Бадеми
Тие се богати со алфа токоферол, во форма на витамин Е што телото го апсорбира што е можно побрзо. Овој витамин има антиоксидативен ефект и го спречува оштетувањето на клетките по тренингот. Јадете по една рака бадеми во текот на денот.


Темно чоколадо
Содржи флавонол што припаѓа на група билки кои му користат на здравјето. Исто така го стимулира протокот на крв, што е особено пријатно за вашите мускули по тренинг.
Банани
Поради големата количина на калиум што го содржи ова овошје нема да имате грчеви во мускулите. Покрај тоа, поради големите количини на јаглехидрати, тие се вистинско супер гориво за мускулите.

loading...