Постојат три различни видови на КОРОНАВИРУСОТ во светот и додека Европа страда од оригиналната верзија, кинеската епидемија беше рана мутација на КОРОНА

Постојат три различни видови на КОРОНАВИРУСОТ во светот и додека Европа страда од оригиналната верзија, кинеската епидемија беше рана мутација на КОРОНА

Постојат три главни типа на КОРОНАВИРУСОТ кои ги инфицираат луѓето, а видовите може да МУТИРААТ е откриено од научниците, за да го пробие имунолошкиот систем на популацијата ширум светот.

Генетската историја на коронавирусот е мапирана од 24 декември до 4 март, откривајќи три различни, но тесно поврзани, варијанти. Истражувачите од универзитетот во Кембриџ откриле дека вирусот што сега се гледа во Вухан, Кина и Источна Азија – нултата точка – всушност не е оригиналниот КОРОНАВИРУС.

Наместо тоа, овој вид (познат како тип Б) е изведен од оригиналниот SARS-CoV-2 вирус кој ПРЕМИНАЛ кај луѓето од лилјаци преку панголини (тип А).

читајте пулс24

Тип А е верзијата што сега е најзастапена во Америка и Австралија. Друга варијација, наречена тип Ц, потекнува од типот Б Вухан, и се шири во Европа преку Сингапур. Научниците веруваат дека вирусот може постојано да мутира за да ги надмине различните нивоа на отпорност на имунолошкиот систем кај различни популации.

Д-р Питер Форстер, од Институтот за археолошки истражувања во Мекдоналд, во Кембриџ, како и на Институтот за континуирано образование на Универзитетот, за Дејлимеил изјави дека неговиот тим започна да ја следи геномската еволуција на вирусот во февруари, откако стана очигледно меѓународното ширење беше неизбежно.

Долгорочните методи рафинирани во 90-тите години за да се трага по миграциите на луѓето од Африка пред 60.000 години се применети на вирусот за да се идентификува неговиот корен и последователното ширење. Вкупно 160 главно недопрени геноми на коронавирусот од базата на податоци ГИСАИД, германска веб-страница, беа обезбедени за тимот на истражувачи. Овие содржат примероци од многу од првите случаи во Европа и Америка. „Тоа ви овозможува да ги погледнете почетоците на епидемијата – и ова е прва геномска слика од пандемијата“, рече д-р Форстер.

Коренот на мрежата не е типот што се гледа во Кина, кој е тип Б. Коренот е тип А кој се гледа во Америка и Австралија. „Поголемиот дел од случаите во Вухан се од типот Б, кои потекнуваат од типот Ц кој се појавил и се ширел првично преку Сингапур“.

Типот А е најблизу до оној што се наоѓа во лилјаци и панголини и се смета дека е „корен“ на појавата. Пронајден е во Вухан, но не беше најголемата варијација во заразените во градот. Типот А има два под-кластери и првиот, означен како Т, има значителни врски со Источна Азија, и е лоциран кај Американците кои живееле во Вухан.

Сепак, вториот под-кластер А тип, наречен Ц, е малку различен поради низа мутации. Во студијата, објавена денес во списанието „ПНАС“, истражувачите пишуваат: „Вреди да се спомене дека скоро половина од типовите во овој субкластер, сепак, се наоѓаат надвор од Источна Азија, главно во САД и Австралија“.

Студијата имала пристап до 93 геноми од типот Б и 74 биле во Вухан (22), во други делови на источна Кина (31) или од соседните азиски земји (21).

Раселување е идентификувано на друго место, но типот Б имал силен афинитет кон Вухан и е изведен од типот А преку две мутации, на T8782C и C28144T. Сепак, варијантата не патува многу подалеку од регионот (многу важно да се знае).

Откриено е дека на типот Б му е удобно во имунитетниот систем кај луѓето во Вухан и немал треба да мутира за да се прилагоди.

Сепак, надвор од Вухан и во телата на луѓе од различни локации, варијацијата многу побрзо мутираше, што укажува дека се прилагодува да се обиде и да преживее и да го надмине отпорот.

Д-р Форстер изјави за Дејлимеил: ‘Коронавирусот мутирал од типот А до Б и во форма Б, се чувствува пријатно во имунитетните системи на носителите во Источна Азија и може да ги напаѓа лесно.

„Но, во Европа или Австралија, на пример, имунолошката историја варира поради изложеноста на различни болести со текот на времето. „Типот Б на вирусот може да не напредува кај домаќините надвор од Источна Азија и можно е да мутирал за да преживее во различни популации. „Во моментов анализираме уште 1.000 геноми на САРС-КоВ-2 за да го потврдиме ова бидејќи стапката на мутација се зголемува надвор од Кина“.

Извор: Дејлимаил

ПРЕДЛАГАМЕ ДА ПРОЧИТАТЕ УШТЕ И:

Секој преносител во просек заразува 5,7 други со КОРОНАВИРУС – СТУДИЈА

„Мораме да почекаме да умре пациентот за да можат другите да го користат неговиот кревет и вентилатор“ – доктор во градот со најтешко погодени во Еквадор за РТ

 

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.