Поховани полнети печурки

Loading...

Ако сакате да јадете нешто здраво и да бидете сити, тогаш похованите печурки се вистинскиот избор за вас.
Состојки:
500 гр печурки
200 гр мешано мелено месо
две јајца
една жолчка од јајце
две лажици брашно
презла
масло
сол
бибер
Измешајте мелено месо со жолчка од јајце, ситно сецкан магдонос, потоа бибер и посолете. Измијте ги печурките и одделете ги стебленцата. Додадете сол во печурките и наполнете со мешавина од месо, а потоа затворете со ролна исечена од рачката. Превртете ги полнетите печурки во мешавина од јајца, брашно и презла, па пржете во врело масло додека не поруменат.

loading...