Починал ли Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун?

Loading...

Починал ли Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун?

Медиумите во светот се почесто пишуваат дека Ким е починат. Се споменуваат варијанти дека Ким после операцијата на срцето бил во состојба на вегетирање. Но потврда со сигурност сеуште нема.

Заменик-директорот на сателитската телевизија од Хонг Конг, ХКСТВ Хонг Конг им кажа на нејзините 15 милиони следбеници на Веибо (кинеска страница за социјални медиуми) дека нејзиното тврдење е поддржано од „многу цврст извор“. Но таа не наведува што е причината за смрт на Ким.

Гласините за смртта на авторитарниот лидер започнаа да се разгоруваат откако тој пропушти настан на 15-ти април, важен празник што му оддава почест на основачот на земјата, и неговиот покоен дедо Ким Ил Сунг.

Амбасадорот на Кина во Русија вели дека коронавирусот увезен кај нив, укажува на генетска секвенца како доказ

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...