ПОЧИНАТ ИНДИЕЦ ОДНЕСЕН В БАНКА ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ

Во индиската сојузна држава Бихар, еден земјоделец мораше да се појави в банка дури и по својата смрт, соопшти локалната полиција.
Имено, соседите морале да го пренесат телото на Махеш Јадав во околната банка, бидејќи таа едвај се согласила да ги деблокира средствата за неговото кремирање. На штедната книшка којашто ја пронашле, имало сума од 1.600 долари. Тој починал сам, без познат близок, па не посочил наследник.
– Полицијата мораше да интервенира, но банката под притисок сепак ја деблокира сметката и им ги даде парите на луѓето, изјави претставник на полицијата.
Директорот на банката призна дека оваа необична ситуација навистина „предизвикала паника“ меѓу вработените.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.