Почина Никола Матераци, таткото на Ферари Ф40

Легендарниот Никола Матераци почина денеска во Саприа. Човекот кој беше прогласен за татко на славното Ферари Ф40, почина на 83-годишна возраст.

Никола ја започна својата кариера како експерт за пресметки во седиштето на Ланчиа во Торино.

Во италијанската автомобилска индустрија, тој соработуваше или беше наследник на бројни значајни инженери како Франческо Де Вирџилио (Лансија), Марио Меканоте (Пирели), Франко Рочи, Анџело Бели (Ферари), Антонио Томаини (Ферари), Масимо Тамбурини ( Кагива), Паоло Станзани (Бугати), Марчело Гандини, Серхио Скаљети, Леонардо Фиораванти.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.