Почина првиот човек на Samsung

Loading...

Ли е заслужен за трансформација на малиот бизнис основан од неговиот татко во денешен Samsung, глобален економски гигант кој работи во области од производство на електроника, преку осигурување, до транспорт.
Ли беше најбогатиот Јужнокореец со проценето богатство од околу 21 милијарда долари, според списанието Forbes. Точната причина за смртта не е наведена.

loading...