Почина српскиот патријарх Иринеј

Loading...

Почина патријархот на Српската православна црква Иринеј, пренесуваат српските медиуми.
Состојбата на патријархот се влоши вчера, во четврток. Тој беше тестиран позитивен на коронавирусот на 4 ноември, а веќе следниот ден беше хоспитализиран.
Иринеј заврши во болница само четири дена откако го предводеше погребот на црногорскиот митрополит Амфилохие (83) во Црна Гора. Амфилохие почина на 30 октомври од последици што врз неговото здравје ги остави ковид-19. Неговиот погреб се претвори во високоризичен епидемиолошки настан на кој луѓето масовно се буткаа во желба да го бакнат или да го допрат неговото тело по два дена откако доби позитивен резултат на ковид тестот.
По оваа снимка сите зборуваат за здравствената состојба на Путин!
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, потврди дека патријархот Иринеј починал. Тој на Инстаграм, заедно со црно-белата фотографија од патријархот Иринеј, напиша:
„Ми беше чест да те познавам. Луѓето како тебе никогаш не заминуваат”.
Користени производи

loading...