Почнала да консумира лимон и сода бикарбона, а наредните денови воочила промени во организмот – ова се предностите

Смесата од сода бикарбона и ломон е корисна за чистење на лицето и отстранување на мртвите клетки од кожата, но исто така и за избелување на забите.
Многу од намирниците се сметаат за анти-канцерогени, особено природните состојки кои што се антиоксиданси и алкани.
Сепак, само затоа што ја имаат таа предност не значи дека можат сами по себе да помогнат во лечењето на канцерот, но имаат некои корисни средства за спречување на настанување на канцер.
Здравата исхрана која што вклучува лимон и сода бикарбона има предност, затоа што:
Алкализира – комбинацијата на лимон и сода бикарбона имаат алкализирачко делување на телото што помага кај ацидите – состојбата на прекумерна киселост во крвта која што настанува кога бубрезите не исфрлаат киселина од телото или пак кога телото произведува премногу киселина. Тоа исто така е одлично средство за здравјето на бубрезите затоа што помага при исфрлање на токсините од телото.
Добро е за системот за варење – комбинацијата на лимон и сода бикарбона се одлични за подобрување на системот за варење, но исто така помагаат и при надуеност и рефлукс на желудникот.


Прочистува – лимонот и сода бикарбона исто така помагаат при чистење на џигерот и пружат доволно витамин Ц, фосфор и антиоксиданси за задоволување на секојдневните потреби кај човекот.
Сода бикарбона – нуспојави:
Сода бикарбоната има многубројни предности за нашето здравје, кожата и чистењето, но претераното користење на сода бикарбона може да предизвика и лоши последици.
Нуспојавите на претераното користење на сода бикарбона се:
– надуеност
– мачнини
– отечени раце, стапала или зглобови
– дебелеење
– болки во мускулите
– психички промени
– повраќање
– осип.
Доколку во текот на користењето на сода бикарбоната забележите некои нуспојави веднаш престанете со користење, а во потешки случаи посетете доктор за навреме да спречите развој на проблеми со здравјето.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.