Појадок, вечера или мезе за 30 минути

Loading...

СОСТОЈКИ:
1 шолја пченкарно брашно
4 лажици пченично брашно
200 мл. млеко
3 јајца
500 гр. сирење
2 тиквички
1 прашок за пециво
сол и бибер


ПОДГОТОВКА:
Се рендаат тиквичките, се става сол и се цедат.
Се мешаат двата вида брашно во сад со млеко и матени јајца, па ронето сирење и тиквички со прашок за пециво и сол и бибер.
Се става во смеси за калапи и се печат на 180 степени на загреана рерна 20-30 минути.

loading...