Појадок кој го чисти организмот – Се јаде двапати неделно

Loading...

Црниот дроб е најважниот орган во телото, со оглед на тоа што целокупното здравје зависи од него.
Лекарите и нутриционистите велат дека црниот дроб подобро ќе го прочистува организмот ако барем двапати неделно ја појадувате оваа мешавина.
Хроничниот замор, лошото расположение, горчливиот и метален вкус во устата се знаци дека очајно ви треба чистење со овој појадок.
Рецептот за утринска каша е следниот:
Овесно брашно – 1 шолја


Овесот го блокира апсорбирањето на штетните материи и ги елиминира токсините.
Тиква – 20 до 40 грама, исчистена и исечена на коцки
Ги обновува клетките и со тоа ве подмладува.
Суво грозје – половина шака
Исто така помага при обновување на клетките и со тоа го чисти организмот и ја помага работата на црниот дроб.
Бадеми – по желба
Сите состојки ставете ги во мало тенџерче и додадете малку вода или млеко, додека не добиете каша.
Проварете минута-две, пуштете да се олади и да отстои и консумирајте додека е тазе.

loading...