Појадок од соништата, сè што ви треба е јогурт или кисело млеко: Рецепт со шунка и сирење

Loading...

Може да се јаде како закуска, појадок или вечера. Со малку напор, подгответе супер вкусно јадење со шунка и сирење. Кога целата кујна мириса добро, дури и понеделник нема да ви биде тежок.
Состојки: 1/2 кг тенка кора 2 јајца 200 гр сирење 100 мл млеко 1/2 прашок за пециво 200 гр рендана шунка или салама
Подготовка: Скршете го сирењето, додадете јајца и млеко, како и прашок за пециво и малку масло. Промешајте Се шири првата кора на масата, се посипува со масло, и се става втората преку неа. Додадете 3-4 лажици полнење и на дното неколку лажици рендана шунка. Малку свиткајте ги рабовите и завиткајте во ролна. Оставете малку фил да се прелие. Прелијте, посипете со семиња ако сакате. Печете на 200 степени околу 40-45 минути. Погледнете чекор по чекор упатства за подготовка:

loading...