По говорот на Путин, цената на нафтата скокна!

Цените на нафтата се искачија на речиси 92 долари откако рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација, изразувајќи загриженост дека ескалацијата на војната во Украина може да ги загрози испораките на нафта и гас.

По говорот на Путин, цената на нафтата скокна!

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше повисока за 1,35 долари од вчерашното затворање и изнесуваше 91,97 долари. Вчера речиси во ист минус ја затвори трговијата, пишува Хина повикувајќи се на Ројтерс.

На американскиот пазар барелот денеска се тргуваше по повисока цена од 1,2 долари, по 85,14 долари. Вчера го затвори тргувањето со загуба од 1,28 долари. Берзата утрово ја потресе изјавата на рускиот претседател дека потпишал указ за делумна мобилизација што почнува во среда. Путин рече дека ги брани руските територии и дека Западот сака да ја уништи Русија, според Ројтерс.

– Делумната мобилизација дефинитивно е причина за (ценовниот) раст бидејќи ја зголемува опасноста од продолжување на војната во Украина – изјави Виктор Катона од Кплер. На почетокот на руската инвазија на Украина, цената на нафтата достигна највисоко ниво во последните години, потсетува Ројтерс.

Западните земји воведоа остри санкции кон Русија, па на почетокот на декември во ЕУ стапува на сила ембарго за увоз на руска нафта со бродови, што ќе го намали снабдувањето. Руски Гаспром ја прекина испораката на гас во Европа преку гасоводот Северен тек 1 поради, како што тврди, доцнењето на опремата што ја испрати на Сименс енерџи на сервис. Европските лидери тврдат дека Русија користи гас како оружје.

Групата од седум најразвиени земји во светот размислува истовремено да ја ограничи цената на руската нафта со цел да ги намали приходите на Русија за финансирање на војната. Путин веќе изјави дека доколку се воведе лимитот, ќе ги прекине испораките. Цените беа поддржани денеска со знаци на закрепнување на кинеската побарувачка, која беше попречена од строгите мерки за сузбивање на Ковид-19.

Кинезите размислуваат да ја зголемат преработката

Најмалку три кинески државни рафинери и една голема приватна рафинерија размислуваат да го зголемат производството во октомври за 10 отсто од септември за да одговорат на посилната побарувачка и можниот пораст на извозот на гориво во четвртиот квартал, велат извори запознаени со ова прашање.

Поттик за раст на цената беше и најавата на САД дека не очекуваат напредок во заживувањето на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година на овонеделното Генерално собрание на ОН, што ги намалува изгледите за враќање на иранските барели на меѓународниот пазар.

Водечките производители, собрани во Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нивните сојузници, вклучително и Русија, моментално произведуваат рекордни 3,58 милиони барели дневно помалку од планираното, што одговара на 3,5 отсто од глобалната побарувачка.

Нивното намалено производство го нагласува фундаменталното ограничување на понудата, истакнува Ројтерс. Очекувањата дека американската централна банка повторно агресивно ќе ги зголеми каматните стапки оваа вечер за да ја ограничи инфлацијата, што би можело да поттикне рецесија и да ја намали побарувачката за гориво, го спречи позначајниот раст на цените.

Се очекува ФЕД да ги зголеми каматните стапки за три четвртини од процентниот поен, трет пат по ред. Одделно, ОПЕК денеска објави дека барел нафта на нејзините членки во вторникот поскапе за 1,35 долари на 96,55 долари.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.