По Софија, Османи на Балтичка турнеја на средби со Ландсбергис, Реинсалу и Ринкевичс

По дводневната посета на Република Бугарија, на агендата на министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи е Балтичката турнеја. Oд утре до петок (9-11 ноември 2022 г) во Вилнус, Талин и Рига, Османи ќе оствари средби со министрите за надворешни работи, Ландсбергис, Реинсалу и Ринкевичс, при што ќе ја реафирмира нашата поддршка за зајакнување на Источното крило на НАТО Алијансата во одбрана на Европскиот континент како последица на променетиот геополитички контекст, ќе го промовира европското досие на Северна Македонија која поминува низ скрининг процесот на Унијата и приоритетите на претседавањето на земјата со Организацијата за безбедност и соработка на Европа.

Во рамки на утрешната официјална посета на Република Литванија, министерот ќе оствари средба со својот колега, Габриелиус Ландсбергис и со Спикерот на Сејмот, односно Собранието на Литванија, Викторија Ниелсен. Османи исто така ќе се обрати на Вилнус Форумот 2022 “Иднината на демократијата”, на панелот на тема “„Што ќе ја замени раздробената глобална безбедносна архитектура?” Се планира и посета на НАТО Центар за извонредност за енергетска безбедност (NATO Energy Security Centre of Excellence).

За време на официјалната посета на Република Естонија, во четврток, Османи ќе се сретне со министерот за надворешни работи, Урмас Реинсалу, како и со Спикерот на естонскиот законодавен дом, Јури Рутас. На маргини на престојот во Талин, се планира посета на Естонскиот центар за меѓународен развој и НАТО Центар за извонредност за соработка во сајбер одбраната (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence).

Во петок, Османи ќе престојува во работна посета во Република Латвија, при што ќе оствари средба со министерот за надворешни работи, Едгарс Ринкевичс, како и претседателот на собраниската комисија за надворешна политика, Рихард Колс. Меѓу другото, се планира и средба со војниците од Северна Македонија кои се дел од словенечкиот контигент.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.