ПРАВАТ ПОВЕЌЕ ШТЕТА И СЕ НЕВЕРОЈАТНО ТОЧНИ: Русија користи ново оружје во Украина (видео)

Русија почна да користи ирански самоубиствени беспилотни летала во Украина, кои според првичните анализи и нанесуваат значителна штета на украинската армија, пишува Wall Street Journal (WSJ).

ПРАВАТ ПОВЕЌЕ ШТЕТА И СЕ НЕВЕРОЈАТНО ТОЧНИ: Русија користи ново оружје во Украина

Украинските команданти објаснија дека беспилотните летала „Шахед-136“ работат во парови – едниот го таргетира радарот, а другиот целта, а според првичните извештаи, беспилотните летала веќе погодиле неколку украински оклопни возила.

Во текот на изминатата недела, беспилотни летала обоени во руски бои и преименувани во Гераниум 2 почнаа да се појавуваат над украинските оклопни и артилериски позиции во североисточниот регион Харков, изјави полковникот Родион Кулагин, артилериски командант на 92-та механизирана бригада на Украина.

Само во оперативната зона на неговата бригада, иранските беспилотни летала уништија две самоодни хаубици од 152 мм, две самоодни хаубици од 122 мм, како и два оклопни транспортери БТР, рече тој.

Претходно, Русија со беспилотно летало ја погоди хаубицата М777 од 155 мм испорачана од САД.

Досега, се чини дека иранските беспилотни летала главно беа распоредени во областа Харков, каде што 92-та бригада и другите украински сили започнаа голема офанзива овој месец.

Иранските беспилотни летала се релативно мали и летаат на многу мала височина, што им отежнува на украинските системи за противвоздушна одбрана да ги детектираат, рече полковникот Кулагин. Тој рече дека се надева оти САД и сојузниците би можеле да ѝ дадат на Украина понапредна технологија против беспилотни летала или да интервенираат за да ја нарушат испораката на беспилотни летала на Иран во Русија.

Уште во јуни Американците предупредија дека Русија сака иранските беспилотни летала да ги компензираат недостатоците на нејзината авијација. Москва испрати делегации во Иран претходно оваа година за да ја разгледаат програмата за беспилотни летала камикази, која се прошири и рафинира во последните години.

Иран веќе ги испрати своите беспилотни летала, кои се произведени во Таџикистан, во Јемен, Ирак, Сирија и Либан, а ги продава и во Венецуела и Етиопија.

Беспилотните летала Kamikaze можат да носат боева глава до 36 килограми, а може да се лансираат и од воени камиони.

Наместо да истрелате 100 артилериски гранати, полесно е да ослободите еден од овие беспилотни летала во потрага по цел. Тие се толку прецизни што пукаат со хаубицата во пределот на бурето каде што се чувал барутот, што предизвикува секундарни експлозии, рече Кулагин.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.