Прави чуда преку ноќ, пред спиење правете го овој трик

Ставањето кромид во текот на ноќта во чорапите е познат трик во Кина, а служи за чистење на крвта и стимулација на внатрешните органи. Во кинеската традиција се верува дека стапалата претставуваат директен контакт со внатрешните органи.
На стапалата има околу 7.000 нервни завршетоци, а секој од нив е поврзан со одреден орган во телото.
Стимулацијата на овие точки е важна за здравјето, тоа е една од причините зошто масажата на стапалата на сите им прилега. Еден од најдобрите начини за нервите да се стимулираат е со помош на кромид.

Методот е едноставен, исечете кромид на кругови, ставете го на табаните и облечете чорапи. Тоа правете го на вечер, па Вашиот организам за време на ноќта ќе се исчисти од токсините кои ги внесувате во текот на денот.
Познато е дека кромидот ја чисти кожата, бидејќи ги убива бацилите и бактериите, а ако оваа фосфорна киселина по пат на нервните завршетоци во стапалата влезе во крвотокот, ги чисти органите и крвта. Оваа киселина ги убива бактериите и бацилите кои ќе ѝ се најдат на сред пат. Покрај тоа, иако има непријатен мирис, во стара Англија кромидот се користеше за чистење на воздухот од микроби, за да не дојде до ширење на зарази.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.