Пратеник на Путин згази момче (6) и побегна во непознат правец, додека детето се грчи од болка

Пратеникот на Единствена Русија, Сергеј Мамонтов го удрил детето, а потоа избегал од местото на настанот, без да му помогне на несреќното дете.

На шокантната снимка се гледа како регионалниот политичар на Путин удира шестгодишно момче, а потоа заминува во непознат правец додека момчето се витка од болка на земја.

Пратеник на Путин згази момче (6) и побегна во непознат правец, додека детето се грчи од болка

Инцидентот се случил во Новосибирската област, соопшти полицијата.

Го удрил момчето, излегол од автомобилот и видел дека детето е во агонија. Тој внимателно го погледна повреденото момче и изгледаше како да се обидува да му помогне.

Сепак, богатиот политичар и сопственик на градежен бизнис, се оддалечи од местото на настанот.

Тој го оставил детето на сред пат, а на целата голгота посведочило друго момче кое го видело страотниот инцидент од неговиот прозорец, притрчало кон жртвата, а потоа го однело во неговата блиска куќа.

Тешко повреденото момче итно било пренесено во болница каде му била констатирана скршеница на главата и колкот.

По потерницата по неговиот автомобил, Мамонтов доброволно се предал во полициската станица, се вели во соопштението.

Обвинителството на регионот Новосибирск побара покренување кривична постапка против Мамонтов, кој се уште не е приведен.

Единствена Русија – главната политичка партија во земјата, изјави дека Мамонтов ќе биде исклучен од партијата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.