ПРАТЕНИЦИ: Зборат за штедење, а наплатиле 12 милиони денари патни трошоци во 6 месеци

Од март до август 2022 година на пратениците во Собранието им се исплатени 11.745.825 денари за патни трошоци.

Додека народот поминува низ криза која ги загрозува семејствата и животите на луѓето, високата политичка класа продолжува да ги негува сопствените привилегии.

ПРАТЕНИЦИ: Зборат за штедење, а наплатиле 12 милиони денари патни трошоци во 6 месеци

Пратениците од сите парламентарни партии, освен Левица, ја продолжуваат праксата на однесување во сопствена корист.

Мнозинството СДС и ДУИ не ги подржа законските решенија на Левица кои предлагаа пратеничките патни трошоци да се изедначат со вредноста на автобуските карти, како и за реформа на структурата и намалување на цените на патарините.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.