ПРВИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ОД САБОТАЖАТА НА СЕВЕТЕН ТЕК: Над Скандинавија се формирал голем облак од метан! Мерните станици снимаа се

Поради оштетување на гасоводот „Северен тек“ во Балтичкото Море, во атмосферата истече огромно количество метан. Се формираше облак кој веќе стигна до Скандинавија, каде што е потврдено рекордно ниво на метан.

ПРВИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ОД САБОТАЖАТА НА СЕВЕТЕН ТЕК: Над Скандинавија се формирал голем облак од метан! Мерните станици снимаа се

Според некои проценки, количината на истекување на гас е доволна за една година емисии на метан во град со големина на Париз или земја со големина на Данска.

Во Скандинавија, мерењата на Интегрираниот систем за набљудување на јаглеродот (ICOS) покажуваат високи нивоа на метан во атмосферата.

„Претпоставуваме дека ветрот во областа на истекувањето најпрво ја однел емисијата на север кон Финска, а потоа во Шведска и Норвешка“, објасни професорот Стивен Плат од Норвешкиот институт за истражување на воздухот Нилу.

Институтот проценува дека 80.000 тони метан биле испуштени во воздухот, што е повеќе од четири пати повеќе од годишните емисии на метан во Норвешка од нафтената и гасната индустрија.

На Нил, истражувачите подготвија анимација на движењето на емисиите на метан во атмосферата. „Метанскиот облак“, како што го нарекувале облакот на Икос, бил откриен на пет станици кои биле оддалечени до 1.200 километри.

Мониторинг станиците во Шведска, Норвешка и Финска потврдија рекордни нивоа на метан. Другите сателити за набљудување веројатно не го забележале истекувањето на емисијата поради облачното време, напиша Icos во извештајот.

Гасот прво избегал во морето, а потоа и во атмосферата, каде што се формирал џиновски облак, кој потоа се поделил на два дела. Италијанските медиуми јавуваат дека облакот стигнал до Италија.

Експертите уверуваат дека облакот не претставува закана за здравјето на граѓаните, бидејќи во голема мера се разреди во атмосферата и се движи на голема надморска височина. Сепак, настанот може да има големи негативни последици за морските организми и климата.

Зголемување на метан во атмосферата откриено од мерните станици низ Европа:

На Нил, се проценува дека облакот сега ќе се движи кон Свалбард, архипелаг во Арктичкиот Океан, на половина пат помеѓу Норвешка и Северниот Пол.

Метанот сè уште истекува од цевката, а моментално има предизвикувачки метеоролошки услови, па се уште не може да се процени точната количина на истечен гас, предупредува норвешкиот институт.

Метанот е еден од најмоќните стакленички гасови. Во период од 100 години, тој ја загрева атмосферата околу 30 пати повеќе од јаглерод диоксидот.

Icos е систем од 150 физички мерни станици низ Европа и на други места во светот за следење на стакленички гасови. Најблиската станица до нас е во Италија, поточно кај Стрма пеќа на надморска височина од 2165 метри.

Системот овозможува стандардизирани методи и процедури за мерење да обезбедат податоци во реално време, овозможувајќи брзи и точни споредби

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.