Првите снимки од Пакистан: Застрелан поранешниот премиер Имран Кан, крвав го извадија на носилки

Поранешниот премиер на Пакистан Имран Кан денеска беше застрелан во ногата, а неговите приврзаници тврдат дека се работи за обид за атентат. На првата снимка од местото на настанот се гледа големата толпа која се крена на полицискиот собир по пукањето на поранешниот премиер.

Првите снимки од Пакистан: Застрелан поранешниот премиер Имран Кан, крвав го извадија на носилки

Вооружениот напаѓач, наводно, отворил оган додека Кан им се обраќал на приврзаниците на митинг во Вазирабад.

Веднаш бил однесен од местото на настанот, а неговите поддржувачи изјавиле дека го преживеал обидот за атентат.

Поранешниот играч на крикет, кој повика на нови избори откако беше соборен од власта во април, се обраќаше на митинзи низ целата земја.

Тој беше шест дена во маршот од Лахоре до Исламабад во обид да донесе предвремени избори во земјата, заговарајќи радикални промени, кога се случи пукањето.

Голема толпа се собра да го слушне како зборува, а медиумите наведуваат дека поранешниот премиер давал изјави за новинарите кога избувнала ненадејната метеж.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.