ПРВ ПАТ ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА: Елитна американска единица на неколку километри од украинската граница

ЗА ПРВ пат по речиси 80 години, во услови на зголемени тензии меѓу Русија и НАТО, 101-та дивизија за воздушен напад на американската армија е распоредена во Европа.

Лесната пешадиска единица, наречена Screaming Eagles, е обучена да се распореди на кое било бојно поле во светот за неколку часа, подготвена за борба.

ПРВ ПАТ ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА: Елитна американска единица на неколку километри од украинската граница

CBS News ги следеше заменик-командантот на дивизијата, генерал Џон Лубас, и полковникот Едвин Матаидс, командант на борбениот тим на 2-та бригада, во хеликоптер Black Hawk за време на едночасовното возење до самиот раб на територијата на НАТО – пет километри од романската граница со Украина.

„Подготвени сме да го браниме секој сантиметар од НАТО“
Повеќе од седум месеци, руските сили се обидуваат да го пробијат брегот на Црното Море во регионот Керсон за да ги освојат клучните украински пристанишни градови Миколаев и Одеса.

Нивната цел е да го прекинат пристапот на Украина до морето за Украина и нејзините воени сили да останат без излез на море.

Токму поради оваа закана во Романија беше испратена една од најелитните американски дивизии за воздушни напади.

Подготвени сме да ја одбраниме секоја педа од НАТО“, изјави Лубас за CBS News.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.