Предлог за ручек: Бурито со мелено месо и зеленчук

Loading...

Потребни состојки:
250 гр мелено месо
2 чешниња лук
1 лажица масло
1 домат
3 тортиљи
4 лажици пченка
4 лажици црвен град
4-5 лажици рендан кашкавал
Лажичка оригано
Буковец
Сол и бибер
1 лажица павлака
Магдонос


Начин на подготoвка:
Загрејте масло во тава и пропржете ги кромидот и лукот. Додајте мелено месо и промешајте. Додајте оригано, бибер, буковец и сол. Промешајте и додајте домат, пченка и грав. Пржете околу 15-20 минути додека да биде готово месото. Изрендајте кашкавал. Загрејте ги тортиљите неколку секунди на оган. На секоја тортиља ставајте од претходно подготвената смеса и додајте малку павлака и магдонос и замотајте.

loading...