Предлог за ручек: Печена пастрмка со компири

Loading...

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.
Состојки:
2 пастрмки
Половина килограм компири
Бело вино
Маслиново масло
Сол, бибер
Рузмарин
Лимон
Три чешниња лук


Начин на подготовка:
Загрејте ја рерната на 220 степени. Излупете ги и исечкајте ги компирите на помали парчиња и ставете ги во тава за печење. Исечете го лимонот. Исчистете ја пастрмката и посoлете ја убаво. Додајте рузмарин, две парчиња лимон и 1 чешне лук во внатрешноста на рибата.
Исечкајте го останатиот лук на ситни парчиња и распоредете го врз компирите. Прелијте со маслиново масло и посолете. Ставете ги пастрмките над компирите, полијте со бело вино и по потреба додајте уште малку маслиново масло. Печете 20-25 минути.

loading...