ПРЕКУ ЛИКОТ НА ЈОРДА, КАРПОШ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВА НА СИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ

Јорда Манасиеска, одделенска медицинска сестра, дел од Одделот за респираторни инфективни болести во состав на ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби е прогласена за заслужен граѓанин на Општина Карпош за 2020 година.

Оваа година, локалната самоуправа номинираше личност кој навидум е анонимна за пошироката јавност, но Јорда е на фронтот за борба против вирусот Ковид – 19 уште од самиот почеток на пандемијата. Таа е една од многуте здравствени работници, кои се жртвуваат за јавното здравје и колективитетот.

Родена е на 16. април 1962 година, во с.Битуше, општина Маврово – Ростуша, а долги години е жителка на населбата Карпош 1. Дипломира на Високата медицинска школа на Медицинскиот факултет во Скопје, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, каде што се здобива со звање – дипломирана медицинска сестра. Професионалната кариера ја започнува во 1982 година, на Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби, каде што непрекинато работи 38 години. Од 2007 година е назначена за одделенска сестра на Одделот за респираторни инфекции и исипни болести.

Преку номинацијата на Јорда, се заблагодаруваме до целиот медицински персонал: доктори, медицински сестри, болничари, хигиеничари, сите „дискретни“ херои кои изминативе месеци ревносно и беспоштедно спасуваат човечки животи.

Наградата на одделенската медицинска сестра, Јорда Манасиеска ќе биде врачена на 03. ноември – Денот на Општина Карпош.

Локалната самоуправа ги повикува сите граѓани да ги почитуваат заштитните мерки: да носиме маска на отворен и затворен простор, да држиме растојание и често да правиме дезинфекција. Само на овој начин си помагаме себе си, на нашите блиски, но се грижиме и за здравствениот систем и целиот персонал.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.