ПРЕМИЕРКАТА НА ЕСТОНИЈА ГО ОБВИНИ ПУТИН: „Анектирана територија со големина од 40 отсто од Германија“

Естонскиот премиер Каја Калас зборуваше веднаш по потпишувањето на анексијата на четири украински региони кон Русија.

ПРЕМИЕРКАТА НА ЕСТОНИЈА ГО ОБВИНИ ПУТИН: „Анектирана територија со големина од 40 отсто од Германија“

Калас го обвини Владимир Путин за кражба поради анексијата на украинските територии и ја повика ЕУ да ги зајакне санкциите, вклучително и ограничувањата на цената на гасот. Таа ја спореди големината на територијата што Русија ја украде од Украина со земјите во Европа.

Да ја погледнеме големината на илегалната анексија на Русија. Русија ќе објави дека околу 20 отсто од територијата на Украина е анектирана од Русија. Неговата големина е 108.800 квадратни километри. Ова е споредливо со Австрија и Белгија заедно.

Или Данска, Белгија и Холандија заедно. Или 30 проценти од Германија. Или големината на Република Кореја. Ако на тоа се додаде Крим, територијата може да се спореди со три Белгија и Холандија заедно. И околу 40 отсто од Германија – посочи таа во соопштението.

Премиерот изјави дека се работи за кражба. „И да ја наречеме со вистински зборови. Русија се обидува да ја прецрта картата на Европа. Тоа е грабање земја. Тоа е кражба. Путин се надева дека со овој чекор ќе додаде легитимитет на својата инвазија. Меѓународната заедница никогаш нема да го признае тоа“, рече таа.

Да потсетиме, рускиот претседател Владимир Путин во петокот официјално објави анексија на четири украински региони.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, исто така, во петокот изјави дека припојувањето на четири украински региони кон Русија е нелегално и додаде дека окупираните територии ќе останат дел од Украина. „Нелегалната анексија што ја прогласи Путин нема да промени ништо“, напиша таа на Твитер.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.