Преспанскиот договор не признава македонска нација туку државјанство, бара да се разјасни Павлопулос

Грчкиот претседател изразил резерви за предложените амандмани на македонскиот Устав што вчера ги соопшти премиерот Зоран Заев.
Прокопис Павлопулос, наводно, се спротивставил на членот 36, кој ги содржи референците за македонскит “народ и идентитет“ како и за потребата да се заштити македонскиот “народ“ што живее надвор од земјата, пишува “Катимерини“.
Павлопулос инсистира на тоа дека ПЈРМ мора да даде писмена обврска дека договорот за името потпишан во јуни не ја признава македонската нација, туку државјанство.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.