Претладне сонце, попладне пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот

Loading...

Денес претпладне времето ќе биде сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Минималната температура ќе се движи помеѓу 7 и 15, а максималната ќе достигне од 21 до 29 степени Целзиусови.
И во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност, попладне со локален пороен дожд. Температурата ќе се движи од 12 до 26 степени.
Под влијание на циклонска активност од Медитеранот во следните денови продолжува периодот на променливо и нестабилно време со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи (над 20 л/м2), грмежи, засилен ветер и појава на град, особено во недела.
извор: Makfax

loading...