Претседателката на Европската комисија ја обвини Русија за енергетска „уцена“

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во вторник ја обвини Русија дека ја „уценува“ ЕУ со нејзиниот извоз на нафта и гас. Сепак, блокот е во процес на доброволно отсекување од овие енергетски ресурси, а Москва ги обвини западните санкции за глобалниот недостиг на храна.

Говорејќи на годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, фон дер Лајен рече дека ЕУ ќе ја „забрза“ својата транзиција кон зелена енергија „поради тоа што Русија не уценува со фосилни горива“.

Сепак, неколку часа пред таа да зборува, германскиот министер за економија Роберт Хабек објави дека 27-те земји-членки на ЕУ „ќе постигнат пробив во рок од неколку дена“ за да го забранат увозот на руска нафта, од кој зависат многу земји од ЕУ. Германија, на пример, се потпира на Русија за околу една четвртина од увезената нафта, додека блокот како целина набавува 27 отсто од нафтата од Русија.

Фон дер Лајен, исто така, вети дека ќе ја намали зависноста на ЕУ од рускиот гас за 66% оваа година и целосно ќе ја елиминира до 2027 година, како дел од планот за зелена енергија објавен минатата недела. Во моментов, 40% од гасот на ЕУ доаѓа од Русија.

Од почетокот на својата воена операција во Украина во февруари, и низ брановите последователни санкции на ЕУ и САД, Русија продолжи да ја продава својата нафта и гас на ЕУ. Сепак, Москва побара увозниците да го купуваат нејзиниот гас во рубли. Според вицепремиерот Александар Новак, повеќе од половина од странските клиенти на Гаспром веќе отвориле сметки во рубљата со рускиот енергетски гигант.

Фон дер Лајен, исто така, ја обвини Русија дека користи „извоз на храна како форма на уцена“, со наводно блокирање на пратките на жито од Украина и одбивање да извезува сопствено снабдување.

Сепак, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во понеделникот рече дека економските санкции на Западот се одговорни за растот на глобалните цени на храната и дека Украина е слободна да го извезува својот род преку Полска. Песков, исто така, ги обвини украинските поморски сили за ископување на Црното Море, што ги прави пратките „практично невозможни“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.