Претседателот на Колумбија ги повика ОН да го легализираат кокаинот

НОВОИЗБРАНИОТ претседател на Колумбија, Густаво Петро, ​​говорејќи на Генералното собрание на ОН, повика на легализација на наркотиците ширум светот и крај на производството на јаглеводороди.

Претседателот на Колумбија ги повика ОН да го легализираат кокаинот

-Што предизвикува поголема штета на луѓето? Кокаин или емисии на изгорени јаглеводороди, вклучително и нафта? – праша Петро.

Новиот претседател на Колумбија, Густаво Петро, ​​положи заклетва на 8 август. Една од точките на неговата програма беше повикот до меѓународната заедница за декриминализирање на наркотиците.

Дојде време да се донесе нова меѓународна конвенција со која се признава дека војната против дрогата не успеа. Се разбира, мирот е можен. Но, зависи дали досегашната политика за дроги ќе биде заменета со решителни мерки за спречување на употребата на дрога во развиените општества – потенцира Петро.

Тој изјави дека има намера веднаш да забрани експлоатација на нови нафтени полиња, екстракција на нафта од шкрилци и постепено целосно да се откаже од производството и извозот на јаглеводороди. Покрај тоа, Колумбија е еден од најголемите извозници на јаглен. Јаглеводородите сочинуваат половина од извозот на земјата, а резервите на овие суровини во Колумбија се огромни. Растот на производството на нафта е ограничен само од политичката нестабилност и бунт.

Колумбија, Мексико, Авганистан и Мјанмар важат за водечки извозници на наркотици на светскиот пазар.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.