Причина зошто наутро треба да јадете јајца

Loading...

Една компонента во белката на јајцето може да го намали крвниот притисок колку и каптоприлот (лек). Има способност да го блокира АСЕ (супстанца која се произведува во телото и го зголемува крвниот притисок).
Белката од јајце може да го намали крвниот притисок на ист начин како лекарствата.
Постојат докази од лаборатории во кои супстанцијата на белките е значајна. Тоа е пептид, една од градежните блокови на протеините. Го намалува крвниот притисок колку и мала доза на каптоприл, лек за висок крвен притисок.
Пептид има моќна способност да инхибира или АСЕ блокатори, супстанција која се произведува во телото а која го крева крвниот притисок.
Се верува дека пептид од белките може да стане корисна како додаток на лекови.
Појадок богат со јајца е високо протеински и е најдобар начин да го контролирате вашиот апетит и да престанете со “грицкањето во текот на ноќта.”
Експертите откриле дека појадокот богат со протеини значително го контролира апетитот и го намалува внесот на нездрава храна во вечерните часови.
 Copyright 2013 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.Една компонента во белката на јајцето може да го намали крвниот притисок колку и каптоприлот (лек). Има способност да

loading...