Причина зошто треба да пиете маслиново масло наутро

Повеќето од нас користат маслиново масло како масло за јадење или како сос за разни јадења, но всушност пиењето ќе ви донесе максимална корист.
Познато е по своите позитивни ефекти врз срцето, но не е единствената придобивка што може да ја донесе за вашето тело. Идејата за пиење лажица масло на празен стомак можеби не звучи привлечно, но вреди да се проба бидејќи има цела низа придобивки и скоро неверојатни ефекти врз вашето тело.
1. Ја трансформира вашата кожа
Маслиновото масло е основна состојка во многу козметички производи и може да се користи како дел од вашата исхрана. Го намалува црвенилото и отокот, а многумина веруваат дека вашето лице ќе остане без брчки подолго благодарение на пиењето маслиново масло. Покрај тоа, тој има моќни антибактериски својства и служи како природно средство за дезинфекција.
2. Може да ви помогне да изгубите тежина


Многу студии покажаа дека почитувањето на медитеранската диета богата со маслиново масло има позитивно влијание врз телесната тежина. Повеќе од 180 луѓе учествуваа во тригодишно истражување кое покажа дека јадењето маслиново масло им помагало да ослабат.
3. Добро е за вашиот мозок
Јадењето маслиново масло редовно помага да се отстрани таложењето на плаките во мозочните клетки. Овие плаки можат да предизвикаат Алцхајмерова болест, најчеста ментална болест во светот, пишува Bright Side.
4. Поддржува здравје на коските
Елементите во трагови кои се наоѓаат во маслиновото масло може да имаат корист кај луѓето кои страдаат од ревматоиден артритис. Имено, соединенијата што се наоѓаат во екстра девственото маслиново масло ја подобруваат јачината на зафатот, ја намалуваат болката во зглобовите и утринската вкочанетост предизвикана од артритис.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.