Причини зошто треба да пиете алкохол

Loading...

Согорува калории. Научниците откриле дека жените кои пијат чаша или две црвено вино на ден, имаат 30 проценти помалку шанси да станат дебели отколку тие што не пијат. Алкохолот го поттикнува телото да согорува калории.
Ве прави попаметни. Научниците од Универзитетот на Илиноис откриле дека луѓето кои пијат по две пива на ден, полесно ги решаваат своите проблеми и размислуваат подобро за разлика од тие што не пијат.
Алкохолот ја заштитува вашата кожа. Шпански истражувачи откриле дека состојката во црвеното вино наречена „флаваноидс“ помага при заштита на кожата од сонце.
Ви помага да живеете подолго. Според една студија од Медицинскиот факултет Харвард, конзумирачите на алкохол живеат подолго од тие што не пијат.
Па да наздравиме за тоа !Согорува калории. Научниците откриле дека жените кои пијат чаша или две цр

loading...
Loading...