Пријавени украински ракетни напади врз руски цели во Црното Море

Украинските сили извршија ракетни напади врз две одделни руски цели во Црното Море, според локалните украински медиуми и руските окупациони власти на полуостровот Крим што е под руска контрола.

Во 04:30 часот на 20 јуни се слушнаа серија до 10 експлозии на островот Змијни во Црното Море, окупиран од Русија, на нешто повеќе од 350 километри од украинското копно.

Експлозиите, објавени на украинските социјални мрежи, се слушнале дури до украинскиот крајбрежен регион Одеса, каде што жителите пријавиле дека ракетите го погодиле островот и експлодирале.

Украинските медиуми, повикувајќи се на извори во украинската разузнавачка заедница, шпекулираат дека нападите биле извршени со помош на американски ракети ХИМАРС и нанеле тешки руски жртви.

Белата куќа објави на 1 јуни дека САД ќе и достават на Украина Ракетен систем за артилерија со висока мобилност, лесен повеќекратен ракетен фрлач развиен во доцните 1990-ти за армијата на Соединетите држави.

Украинскиот секретар за одбрана Андриј Јермак на 16 јуни рече дека украинските трупи веќе ја совладале нивната употреба, а претседателот Зеленски додаде дека ракетите, кои имаат дострел до 300 километри, нема да се користат за напад на руска територија.

Исто така, во понеделникот, 20-ти јуни, руските окупациони власти на Крим ги обвинија украинските сили дека пукале врз неодредена платформа на нафтена платформа во близина на брегот на полуостровот, кој Русија го анектираше од Украина во 2014 година.

„Утринава непријателот ги нападна платформите за дупчење на Чорноморнафтохаз“, рече шефот на руската окупациона управа на Крим Сергеј Аксјонов на Телеграма, мислејќи на компанијата за нафта и гас со седиште во Крим.

Аксјонов рече дека три лица се повредени во нападот, а уште две се спасени, додека воздушните и поморските напори за пребарување и спасување се во тек за пронаоѓање на други преживеани.

Чорноморнафтохаз управува со неколку полиња со гас и нафта во Црното Море и во блиското Азовско Море.

Ударот, доколку биде потврден, ќе биде прв напад врз офшор енергетската инфраструктура во Црното Море по сеопфатната инвазија на Русија во февруари оваа година.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.