Пријавен случај на лепра во Патра, Грција

Шеесет и петгодишна жена се лекува од лепра во болница во Патра, објави во вторникот грчки локален сајт за вести.

Жената е сместена во изолација на клиниката за дерматологија во болницата.

Весникот Пелепонисос објави дека тестовите на жената биле испратени во болница во Атина пред неколку дена за да се потврди дијагнозата, што доведе до одредена конфузија дека има уште еден случај на болеста во главниот град.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.