Проектот „Ронин“ погоден од грабеж на 615 милиони долари во криптовалути

Блокчејн проектот „Ронин“ во вторникот извести дека хакерите им украле криптовалути во вредност од речиси 615 милиони долари од неговите системи, што би било еден од најголемите грабежи на криптовалути досега.

Проектот рече дека неидентификувани хакери на 23 март украле околу 173.600 етер токени и 25,5 милиони американски долари токени Coin. Според сегашната вредност, украдените средства вредат 615 милиони долари, но во моментот на нападот вределе околу 540 милиони долари.

Ова го прави втора по големина кражба на крипто во историјата, според фирмата за анализа на блокчејн Елиптик.

Ronin се користи како сервер на популарната онлајн игра Axie Infinity, која користи незаменливи токени (NFT) и е најголемата NFT колекција според обемот на продажба на сите времиња, според NFT пазарот за следење CryptoSlam.

Ронин изјавија во блог пост дека хакерот користел украдени приватни клучеви – лозинките потребни за пристап до крипто-фондовите – за да се пренесат средствата.

Ронин рече дека го открилe хакирањето во вторникот. „Работиме директно со различни владини агенции за да се осигураме дека криминалците ќе бидат изведени пред лицето на правдата“, се вели во извештајот, додавајќи дека разговара со Axie Infinity како да се осигура дека нема да се изгубат средствата на корисниците.

Корисниците на Ronin не можат да повлечат или депонираат средства на мрежата, се вели во него.

Ронин не одговори веднаш на барањето за коментар испратено преку Твитер. Тие рекоа дека соработуваат со главниот blockchain tracker Chainalysis за да ги следат украдените средства. Најголем дел од средствата се уште се во дигиталниот паричник на хакерот, рече Ронин.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.