Произведени 11.036 MWh електрична енергија, 100% покриени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

АД ЕСМ на 1.11.2022 година произведе 11.036 MWh електрична енергија.

Во Термоелектраните произведени се 8.780 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.256 MWh.  

АД ЕСМ на 1.11.2022 година целосно ги задоволи потребите за струја на домаќинствата и на малите потрошувачи исклучиво од сопствените, домашни капацитети.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.