Производи што веднаш го снижуваат високиот крвен притисок

Покрај општо познатите совети, за да ја спречите појавата на овој „тивок убиец“ ќе ви помогнат и овие „паметни“ и здрави продукти.

Производи што веднаш го снижуваат високиот крвен притисок

Ако ве мачи високиот крвен притисок секако морате да примените прехранбени навики така што пред се ќе го намалите количеството на сол и маснотии што ги внесувате и ќе го зголемите внесувањето на вода.

Покрај општопознатите совети, за да ја спречите појавата на овој „тивок убиец“ ќе ви помогнат и овие „паметни“ и здрави продукти.

Цимет – Неколку истражувања потврдија дека систоличкиот (голем) и дијастоличкиот (мал) притисок кај возрасните лица се намалува со помош на познатиот миризлив зачин – циметот. Доколку додадете по половина лажичка цимет во вашата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен притисок.

Лук – Овој здрав продукт речиси веднаш го намалува висoкиот крвен притисок. Лукот делува на крвните садови така што ги опушта и ги проширува поради што крвта циркулира полесно и на тој начин се намалува притисокот. За инстант ефект и за моментално намалување на притисокот јадете свеж лук со леб или пак ставете исечкан лук во салатата или во јадењето.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.