Пролетно чистење на кожата: Едноставна домашна маска за лице

Денес сѐ попопуларни се природните рецепти што може едноставно да ги припремите дома, без додадени штетни хемикалии. За оваа маска потребни ви се само мед и лимон.
Најпрво, измијте го лицето со топла вода и добро избришете ја кожата со тапкање.
Потоа во мал сад помешајте половина лимон со две лажици мед

. Мешајте додека не добиете хомогена смеса, а потоа нанесете ја готовата маска на лицето, одбегнувајќи ја областа околу очите. Оставете ја да стои десетина минути. Измијте ја маската со топла вода.
Со оваа маска, вашата кожа ќе биде обновена и нахранета.
Лимонот помага да се избелат флеките и се отстрани слојот мртви клетки на кожата, а медот ја потхранува и освежува кожата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.