Пронајден исчезнат маж по 10 дена: Имал само батериска ламба, а еве како преживеал во дивината

„Отпрвин мислев дека тоа е одлична можност да ги тестирам моите вештини за преживување, но набрзо се загрижив“, признал тој.Лукас Меклиш (34) исчезнал без трага на 11 јуни, откако се упатил кон државниот парк „Big Basin Redwoods“ во Калифорнија.Никому не објавил дека планира тричасовно пешачење низ дивината, а со себе понел опрема.Областа каде што е пронајдена е уништена од пожар во 2020 година и е многу специфична. За жал, Меклиш не го зел предвид овој факт и набрзо се изгубил.Неговата авантура се претвори во кошмар, а следните 10 дена талкал низ дивината, пишува Daily Mail .Тој беше решен да најде пат до цивилизацијата, но тоа не беше лесно. Во меѓувреме, неговото семејство го пријавило за исчезнат, па била започната спасувачка мисија.Во потрагата учествувале повеќе од 300 луѓе, а Меклиш бил пронајден измачен и валкан минатиот четврток, откако бил снимен од дрон.„Носев панталони, чевли, капа, фенерче и ножици. Ништо повеќе“, изјави тој подоцна.Поминал 10 дена во дивина, јадејќи шумски плодови, пиејќи вода од потоци и спиејќи на земја.„Не го земав предвид фактот дека шумскиот пожар целосно го промени пејзажот. Пожарот уништи маркери за насока, пешачки патеки и животински патеки. Отпрвин мислев дека тоа е одлична можност да ги тестирам моите вештини за преживување, но набрзо се загрижив “, призна тој.Дива мачка ја следеше Меклиша некое време, но за среќа не се приближи.„Мислам дека некој ме чуваше. Знаев дека ќе стигнам до океанот ако го следам сонцето, но не знаев колку долго треба да одам“, рече тој.Се сеќава дека осмиот или деветтиот ден почнал да вика помош и дека постојано размислувал за храна.Конечно, минатиот четврток, околу 19:30 часот по локално време, неговиот плач го слушнале двајца спасувачи, а бил подигнат и дрон.Истата вечер бил пренесен во болница каде го чекале членовите на неговото семејство.Тој рече дека „не се плаши од дивината, но доста му е од планинарење за оваа година“.

Пронајдете не на следниве мрежи: