Проруски функционер загина во експлозија на бомба во Керсон

Висок службеник на администрацијата формиран од Русија во окупираната украинска провинција Керсон е убиен во наводен атентат во петокот, изјави за Ројтерс заменик – шефот на таа администрација.

Дмитриј Савлученко, шеф на семејството, одделот за млади и спорт на воено – цивилната администрација во Керсон, загина во експлозија на бомба.

Руската новинска агенција ТАСС јави дека во градот Керсон, провинцискиот центар каде што се случила експлозијата, биле пронајдени два изгорени автомобили и дека се скршени стаклата на една од четирикатните куќи.

Советник на украинскиот гувернер на Херсон изјави за украинскиот јавен сервис „Суспилне“ дека атентатот е „успешна работа на партизаните“, која ја воделе украинските вооружени сили.

Керсон се наоѓа северозападно од анектираниот Крим и беше окупиран во првата недела од руската инвазија на Украина, која започна во февруари. Голем дел од локалното население го нема.

Во првите недели од окупацијата во покраината се одржуваа редовни граѓански протести, кои беа задушени.

Оттогаш, објавени се непотврдени извештаи за зголемена партизанска активност против администрацијата поддржана од Русија.

Украинските медиуми на 18 јуни објавија дека локален затворски управник, кој се приклучил на проруската администрација, бил ранет во експлозија на бомба.

Украинската армија на 20 јуни соопшти дека двајца руски војници биле убиени, а еден ранет во пукање во крајбрежен ресторан во градот Керсон.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.