ПРОТЕИНСКИ ледени коцки: Популарен рецепт дури и за оние кои внимаваат на линијата

Loading...

Има само 100 калории!

Овој протеински десерт е вистинско откритие, идеален за летните денови.

Потребни состојки:

500 г помалку масно сирење

екстракт од ванила

500 мл протеинско млеко од ванила

засладувач

75 г лешници

30 гр желатин

100 мл вода

кокосово масло

350 г цреши

Подготовка:

Измешајте го сирењето, екстрактот од ванила, протеинското млеко од ванила, засладувач по вкус и желба (онолку колку што сакате слатко), мелени лешници, измешајте сè заедно.

Додајте го желатинот во вода и почекајте 15 минути да набабри, во плех подмачкан со масло од кокос, додадете ги црешите, излупете го набабрениот желатин, на тивок оган.

Додадете малку протеинско млеко, измешајте го желатинот со смесата, а потоа истурете ја смесата над црешите. Замрзнете околу 90 минути и исечете ги на коцки. 

Додадете над цреши, малку цимет и уживајте во коцка која има само 100 калории!

loading...