Протести во Љубљана

Loading...

Илјадници Словенци се собраа во сабота во центарот на Љубљана, за да протестираат против корупцијата и мерките за штедење, јави АФП.

Организаторите оценија дека на протестот имало 2.500 луѓе, додека од полицијата посочуваат дека имало околу 1.000 учесници.
Организатор на протестот е фејсбук групата Сесловенско востание”, формирана минатата година, која се залагаше за оставка на поранешниот премиер Јанез Јанша.
Организаторите на протестот, кој не беше поддржан од ниту една политичка партија, бараат предвремени избори во рок од шест месеци, решителни мерки против корупцијата и укинување на сите рестриктивни мерки.
Maкфакс
Илјадници Словенци се собраа во сабота во центарот на Љубљана, за да протестираат против коруп

loading...
Loading...