Протече видео од премиерката на Србија Брнабиќ како се журка со брод во Хрватска во 2010 година

Ана Брнабиќ, која во 2010 година беше фатена како нелегално глисира, односно на поблиску од 300 метри до брегот, што е со закон забрането, се бранеше пред камерите.

Со вообичаениот брод отидовме на оваа плажа, каде што нема многу капачи. Кога се упативме таму кон мазгата, тргнав малку побрзо.

Протече видео од премиерката на Србија Брнабиќ како се журка со брод во Хрватска во 2010 година

Вака се бранеше српската премиерка Ана Брнабиќ, која во 2010 година беше фатена во нелегален глисер, односно на поблиску од 300 метри до брегот, што е забрането со закон, пишува Морски.хр. Инаку, деновиве челниците на Србија имаат проблем со луѓето од нивната земја кои летуваат во Хрватска.

Така, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека нема да оди на хрватското море додека е жив, а српската премиерка Ана Брнабиќ неодамна изјави дека не стапнала во својата куќа на Крк од 2016 година, кога првпат беше избрана во влада како државен министер и локална администрација, а потоа и премиер. Брнабиќ изјави дека „во овој момент чувствува“ дека не и е добро како премиер да летува во Хрватска.

Протече видео од премиерката на Србија Брнабиќ како се журка со брод во Хрватска во 2010 година

Дел од моето семејство секако отиде и летуваше таму. Ова е мое лично, приватно чувство и мислам дека не треба да го објаснувам – изјави Брнабиќ. Инаку, Владимир Ѓукановиќ од владејачката Српска напредна партија изјави дека неговите сопартијци не треба да контактираат со него доколку летуваат во Хрватска.

Секој што е член на СНС, а плаќа за туристички аранжмани, врски и слично во Хрватска, нема потреба да ме контактира или да се поздрави со мене. Значи, подвлекувам, кој плаќа за одмор таму, има котва за чамец, јахта… Нема зошто да зборува со мене – изјави Ѓукановиќ.

Инаку, Брнабиќ наследи куќа во Стара Башка на Крк, каде што секогаш летуваше пред да ја преземе функцијата во владата. Нејзиниот дедо Антон Брнабиќ по националност бил Хрват, роден во Стара Башка и служел како воен офицер. Се борел со југословенските партизани за време на Втората светска војна, а по војната бил потполковник во армијата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.